BM ve İnsan Hakları Kurumları İsrail’in Hukuk Tanımaz Eylemlerine ‘Dur’ Demelidir

İsrail polisi her Ramazan ayında gerçekleştirdiği sistematik saldırılarına bu sene bir yenisini eklemiş, Ramazan ayının son cumasında Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemiştir. Kıble Mescidi’nin içinde namaz kılan cemaate polisin ve askerin ses bombaları ile saldırıları sonucunda yüzlerce kişi ibadet esnasında yaralanmıştır.

İnsan haklarına, din ve vicdan hürriyeti ile ibadet hakkına yönelik bu saldırı aynı zamanda kademeli bir işgal girişimidir. Açık açık bir devlet terörü olan ve uluslararası anlaşmaları hiçe sayan bu saldırıyı şiddetle lanetliyoruz.

Birleşmiş Milletler Teşkilatı İsrail’ in bu saldırgan ve hukuk tanımaz eylemlerini engellemedikçe meşruiyetini kaybetmektedir. Dünya barışını sağlamak ve insan haklarını korumak iddiasıyla kurulan ve kuruluşunda ilk iş olarak İsrail’i devlet olarak tanıyan BM’nin İsrail’in işgal girişimine ve insan hakları ihlallerine sessiz kalması bu yapının tarafsız olmadığını gösterdiği gibi ihmal suretiyle ihlallerin ortağı haline getirmektedir.

Bu gerçekler karşısında tüm insan hakları kurumları acilen harekete geçmeli ve İsrail’in bu hukuk tanımaz eylemlerine “dur” demelidir.

 

Süleyman ARSLAN

TİHEK Başkanı

 


Paylaş
İşlem Sonucu